Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Sports
  3. Protein Powders
  4. Vegetable Protein

Vegetable Protein

(28 products)
  • Vegetable Protein
  • Whey Protein Blends
  • Whey Protein Concentrate (WPC)
  • Whey Protein Isolate (WPI)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • BeOrganic Pea Protein Powder - 200 g BeOrganic Pea Protein Powder - 200 g BeOrganic Pea Protein Powder - 200 g

    Aliness

    BeOrganic Pea Protein Powder - 200 g

    1 review
    Regular price €5.19
    Unit price€25.95 /kg
    View details
  • Sunwarrior Warrior Blend Protein, Vanilla, USA - 750 g
    Sold out

    Sunwarrior

    Sunwarrior Warrior Blend Protein, Vanilla, USA - 750 g

    1 review
    Regular price €36.69
    Unit price€48.92 /kg
    View details
  • Sunwarrior Warrior Blend Protein, Chocolate, USA - 750 g

    Sunwarrior

    Sunwarrior Warrior Blend Protein, Chocolate, USA - 750 g

    No reviews
    Regular price €48.49
    Unit price€64.65 /kg
    View details
  • BioTech USA Vegan Protein, Vanilla Cookie Flavoured - 500 g BioTech USA Vegan Protein, Vanilla Cookie Flavoured - 500 g

    BioTech USA

    BioTech USA Vegan Protein, Vanilla Cookie Flavoured - 500 g

    1 review
    Regular price €23.09
    Unit price€46.18 /kg
    View details
  • Myprotein Vegan Protein Blend, Chocolate - 1000 g
    Sold out

    Myprotein

    Myprotein Vegan Protein Blend, Chocolate - 1000 g

    2 reviews
    Regular price €24.19
    Unit price€24.19 /kg
    View details
  • Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Vanilla - 750 g Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Vanilla - 750 g Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Vanilla - 750 g Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Vanilla - 750 g Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Vanilla - 750 g
    Sold out

    Sunwarrior

    Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Vanilla - 750 g

    2 reviews
    Regular price €33.49
    Unit price€44.65 /kg
    View details
  • 6PAK Soy Protein, Vanilla Ice Cream Flavour - 700 g
    Sold out

    6PAK

    6PAK Soy Protein, Vanilla Ice Cream Flavour - 700 g

    No reviews
    Regular price €13.99
    Unit price€19.99 /kg
    View details
  • Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Churro - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Churro - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Churro - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Churro - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Churro - 500 g

    Sunwarrior

    Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Churro - 500 g

    1 review
    Regular price €35.99
    Unit price€71.98 /kg
    View details
  • Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Tahitian Vanilla - 500 g

    Sunwarrior

    Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Tahitian Vanilla - 500 g

    1 review
    Regular price €49.79
    Unit price€99.58 /kg
    View details
  • 6PAK Soy Protein, Chocolate Salted Caramel Flavour - 700 g
    Sold out

    6PAK

    6PAK Soy Protein, Chocolate Salted Caramel Flavour - 700 g

    1 review
    Regular price €13.49
    Unit price€19.27 /kg
    View details
  • Now Foods Sport Pea Protein - 907 g Now Foods Sport Pea Protein - 907 g Now Foods Sport Pea Protein - 907 g

    Now Foods

    Now Foods Sport Pea Protein - 907 g

    No reviews
    Regular price €28.79
    Unit price€31.74 /kg
    View details
  • Sunwarrior Warrior Blend Protein, Mocha, USA - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Mocha, USA - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Mocha, USA - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Mocha, USA - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Mocha, USA - 750 g
    10% off

    Sunwarrior

    Sunwarrior Warrior Blend Protein, Mocha, USA - 750 g

    No reviews
    Sale price €32.49 Regular price €36.19
    Unit price€43.32 /kg
    View details
  • Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Chocolate Fudge - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Chocolate Fudge - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Chocolate Fudge - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Chocolate Fudge - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Chocolate Fudge - 500 g

    Sunwarrior

    Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Chocolate Fudge - 500 g

    No reviews
    Regular price €36.19
    Unit price€72.38 /kg
    View details
  • Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Blueberry Cake - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Blueberry Cake - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Blueberry Cake - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Blueberry Cake - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Blueberry Cake - 750 g
    Sold out

    Sunwarrior

    Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Blueberry Cake - 750 g

    1 review
    Regular price €33.19
    Unit price€44.25 /kg
    View details
  • Solve Labs Complete Plant-Based Protein, Salty Caramel - 500 g Solve Labs Complete Plant-Based Protein, Salty Caramel - 500 g Solve Labs Complete Plant-Based Protein, Salty Caramel - 500 g

    Solve Labs

    Solve Labs Complete Plant-Based Protein, Salty Caramel - 500 g

    1 review
    Regular price €22.49
    Unit price€44.98 /kg
    View details
  • BioTech USA Vegan Protein, Vanilla Cake Flavoured - 2000 g

    BioTech USA

    BioTech USA Vegan Protein, Vanilla Cake Flavoured - 2000 g

    2 reviews
    Regular price €74.90
    Unit price€37.45 /kg
    View details
  • Solve Labs Complete Plant-Based Protein, Vanilla - 500 g
    Sold out

    Solve Labs

    Solve Labs Complete Plant-Based Protein, Vanilla - 500 g

    No reviews
    Regular price €22.49
    Unit price€44.98 /kg
    View details
  • Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Tasteless USA - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Tasteless USA - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Tasteless USA - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Tasteless USA - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Tasteless USA - 500 g
    10% off

    Sunwarrior

    Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides Tasteless USA - 500 g

    No reviews
    Sale price €33.29 Regular price €36.99
    Unit price€66.58 /kg
    View details
  • Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Natural - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Natural - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Natural - 750 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Natural - 750 g
    Sold out

    Sunwarrior

    Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Natural - 750 g

    1 review
    Regular price €39.29
    Unit price€52.39 /kg
    View details
  • Solve Labs Complete Plant-Based Protein, Pumpkin Spice - 500 g Solve Labs Complete Plant-Based Protein, Pumpkin Spice - 500 g
    Sold out

    Solve Labs

    Solve Labs Complete Plant-Based Protein, Pumpkin Spice - 500 g

    No reviews
    Regular price €22.49
    Unit price€44.98 /kg
    View details
  • Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Natural - 750 g Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Natural - 750 g Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Natural - 750 g Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Natural - 750 g Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Natural - 750 g
    15% off

    Sunwarrior

    Sunwarrior Classic Plus Protein, Plant Protein, Natural - 750 g

    No reviews
    Sale price €44.59 Regular price €52.49
    Unit price€59.45 /kg
    View details
  • Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Salt Caramel USA - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Salt Caramel USA - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Salt Caramel USA - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Salt Caramel USA - 500 g Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Salt Caramel USA - 500 g

    Sunwarrior

    Sunwarrior Collagen Building Protein Peptides, Salt Caramel USA - 500 g

    No reviews
    Regular price €47.99
    Unit price€95.98 /kg
    View details
  • Sunwarrior Warrior Blend Protein, Vanilla - 375 g
    Sold out

    Sunwarrior

    Sunwarrior Warrior Blend Protein, Vanilla - 375 g

    No reviews
    Regular price €22.99
    Unit price€61.31 /kg
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 2
  • 1
  • 2
  • Next

Unleash the Power of Vegetable Protein: Nature's Muscle Builder

At Medpak, we're proud to offer a diverse range of high-quality vegetable protein supplements designed to fuel your fitness journey and support overall health. Whether you're a dedicated athlete, a health-conscious individual, or someone exploring plant-based nutrition, our vegetable protein products cater to all your needs.

The Vegetable Protein Advantage

Vegetable protein supplements have revolutionized the world of sports nutrition, offering numerous benefits that appeal to a wide range of consumers:

  • Complete Amino Acid Profile: Many of our vegetable protein blends provide all essential amino acids
  • Easy Digestibility: Gentle on the stomach and suitable for those with lactose intolerance
  • Rich in Nutrients: Packed with vitamins, minerals, and fiber
  • Low in Calories: Ideal for weight management and lean muscle building
  • Environmentally Friendly: A sustainable alternative to animal-based proteins

Diverse Sources of Vegetable Protein

Our vegetable protein range includes various sources to meet different nutritional needs and preferences:

  • Pea Protein: High in branched-chain amino acids (BCAAs) and iron
  • Rice Protein: Easily digestible and hypoallergenic
  • Hemp Protein: Rich in omega-3 fatty acids and fiber
  • Soy Protein: Complete protein source with all essential amino acids

Many of our products combine multiple protein sources to create a comprehensive amino acid profile, ensuring optimal muscle support and recovery.

Building Muscle with Vegetable Protein

Contrary to common misconceptions, vegetable protein is highly effective for muscle building. Research has shown that plant-based proteins can be just as efficient as whey protein isolate in promoting muscle growth and recovery when consumed in appropriate amounts.

Our vegetable protein supplements are formulated to provide:

  • Optimal amino acid ratios for muscle synthesis
  • Sufficient protein content per serving
  • Easy mixability for convenient consumption

Vegetable Protein for Weight Management

Vegetable protein powders are excellent allies in weight management strategies. Rich in fiber, they promote satiety and help control appetite. The lower calorie content compared to many animal-based proteins makes them ideal for those looking to maintain or reduce body weight while preserving lean muscle mass.

Meeting Diverse Nutritional Needs

Our vegetable protein supplements cater to various dietary requirements and preferences:

  • Vegan and Vegetarian-Friendly: 100% plant-based ingredients
  • Gluten-Free Options: Suitable for those with gluten sensitivities
  • Non-GMO: For those preferring genetically unmodified ingredients
  • Allergen-Friendly: Free from common allergens like dairy and soy (in select products)

Quality Assurance

At Medpak, we prioritize the quality and purity of our vegetable protein supplements. Our products undergo rigorous testing to ensure they meet the highest standards of efficacy and safety. When you choose our vegetable protein, you're investing in a premium product designed to support your health and fitness goals.

Incorporating Vegetable Protein into Your Routine

Our vegetable protein powders are versatile and easy to use. Mix them with water or plant-based milk for a quick shake, blend into smoothies, or incorporate into your favorite recipes. For optimal results, combine vegetable protein supplementation with a balanced diet and consistent exercise regimen.

Explore our range of protein powders, including our premium vegetable protein options, and experience the power of plant-based nutrition. Whether you're an athlete looking to enhance performance, a fitness enthusiast aiming to build lean muscle, or someone seeking a healthier lifestyle, our vegetable protein supplements are here to support your journey.

Discover the potential of vegetable protein with Medpak today and unlock your body's true potential.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart